Havaintoja Lapista
ja lappilaisesta
elämänmenosta



31.1.2005
Greenpeacen ja Suomen luonnonsuojeluliiton viime viikolla Helsingissä järjestämän poroseminaarin tiedotteessa julistetaan, että luppometsät ovat "porojen tärkeimpiä talvikauden laidunmaita". Väite on tarkoituksenmukainen, mutta ei tosi. Jokaisen täysjärkisen luulisi ymmärtävän, että puiden oksilla riippuva luppo ei voi olla kiipeilytaidottoman eläimen pääasiallista ravintoa. Kaiken lisäksi luppometsät - Greenpeacen tarkoittamassa mielessä - puuttuvat kokonaan suuresta osasta poronhoitoaluetta.

Greenpeace valjasti joitakin vuosia sitten poron ja "sorretun" saamelaisporomiehen mielikuvakampanjointinsa keulakuviksi. Tukijäsenille uskotellaan, että poronhoidon ongelmat johtuvat hakkuista. Ulkomailta Ylä-Lappiin lennätettävät toimittajat ja pyhiinvaeltajat pääsevät kauhistelemaan vain Metsähallituksen hakkuita, vaikka esimerkiksi Utsjoen porotilalliset saavat aikaan täysin vertailukelpoista jälkeä. Suomen saamelaisten poliittinen johtaja viestittää Greenpeacen verkkosivuilla, että jo lapsena opittu kunnioitus estää saamelaisia hakkaamasta metsiään " for pulp mills under any circumstances".

Ylä-Lapissa Greenpeacen toiminnan perustana on stallariajat mieleen tuova yksisilmäisyys ja luja usko siihen, että tarkoitus pyhittää keinot, tarkoituksenmukaisuus "tiedot". Pidän äärimmäisen valitettavana, että asiallisena kansalaisjärjestönä pidetty Suomen luonnonsuojeluliitto vaarantaa maineensa lähtemällä samoille linjoille.

30.1.2005
Luonnonlakien mukaan ei ole edes teoriassa mahdollista pysyä jäisellä tai lumisella tiellä tiellä, jos ajaa kaarteeseen tolkuttoman kovalla vauhdilla. Kerimäen onnettomuudessa vauhtia arvioidaan olleen 160 km/t. Jos kuski on ajokortiton 17-vuotias ja kaiken lisäksi maistissa, ennuste huononee entisestään.

Tunturiralliin osallistuneella ex-formulatähti Mika Häkkisellä saattoi eilisessä ulosajossaan olla vauhtia suunnilleen saman verran, mutta autonkäsittelytaitoa jonkin verran enemmän. Silti mentiin penkkaan ja niin syvälle, että auton ovia ei saanut auki. Erona Kerimäen tapaukseen verrattuna oli myös se, että henkilövahingoilta säästyttiin. Sekä kuskilla että kartturilla oli kypärä päässä ja turvavyö kiinnitettynä.

29.1.2005
Metsästäjien määrä Lapissa on kasvussa. Viime vuonna metsästyskortin lunasti 34 000 lappilaista, mikä on yli 10% enemmän kuin vuonna 2000. Osaltaan kehitys selittyy viime vuosien hyvillä riistakannoilla ja halukkuudella päästä mukaan ison lihan eli hirven pyyntiin.

Naisia metsästäjistä on Lapissa suurempi osuus kuin maassa keskimäärin, 2200.

28.1.2005
Aamun lehdessä mainostetaan kolmenlaista tuoretta kalaa: kokonaista norjanlohta (4,50), kookasta siikaa (9,90) ja puna-ahvenfilettä (13.90). Koska siian sanotaan olevan kookasta, se ei voi olla Lokalta. Olisikohan viljeltyä? Etsimällä löytää varmasti muutakin, ainakin kirjolohta ja silakkafileitä.

Madekausi on parhaimmillaan, mutta eihän niin ruma, liukas ja kotoperäinen kala kelpaa nykyajan kuluttajalle. Sen sijaan näin äskettäin kalatiskillä kappaleen kissakalaa (19,90). Jäämeressä elävä kissakala kuuluu olevan herkullisen makuinen, mutta näöltään vielä madettakin vistompi, terävähampainen ja häjynilkinen. Jos kala merestä nostettaessa ehtii iskeä hampaansa veneen laitaan, se on irrotettava sorkkaraudalla.

27.1.2005
Lapin sodassa saksalaiset polttivat talot, räjäyttivät sillat ja miinoittivat metsät, mutta jättivät jälkeensä monenlaista toimivaa ja tarpeellista. Rauhanehtojen mukaan kaikki saksalaisilta jääneet laitteet ja tarvikkeet piti luovuttaa Neuvostoliittoon. Niin myös Rovaniemen Veitikanlampeen upotetut naulat. Ne oli pakattu kymmenen kilon erissä puulaatikoihin - paikallisella murteella kasseihin.

Rakennustarvikkeista oli huutava puute, joten aseistetusta vartiomiehestä huolimatta ehkä huomattavakin osa nauloista onnistuttiin yön pimeydessä nostamaan lammen pohjasta. Sopivan varoajan kuluttua työmaille ilmestyneitä naulankaupittelijoita nimitettiin kassinaulamiehiksi.

Aarno Selanderin muistelus löytyy Rovaniemen kolmannesta ilmaisjakelulehdestä Rovaniemen markkinat.

26.1.2005
Maanantain A-studio ei varmaankaan antanut lisäeväitä Suomen susipolitiikasta päättäville, mutta havainnollisti intressipiirien välillä vallitsevia jyrkkiä mielipide-eroja. Toimitus ei pystynyt kaikilta osin vastustamaan populismin kiusauksia, mutta ansaitsee kiitokset monipuolisesta ja lähes kattavasta haastateltavien valinnasta. Ohjelman otsikossa kysyttiin johdattelevasti "Onko suurin susiviisaus Brysselissä?"

Haastateltavien ääripäät olivat herkullisia stereotyyppejä: EU:n rutikuiva, sujuvasti pykäläviidakossa pujotellut byrokraatti ja voimasanoin avautumistaan ryydittänyt kainuulainen poromies. Tämä viimeksi mainittu unohti kaikessa kiihkossaan kertoa, että "petojen persseeseen" menevistä poroista saa sentään käyvän korvauksen.

25.1.2005
Monissa Lapin kunnissa kunnallisvaalikauden käynnistymiseen on liittynyt melkoista dramatiikkaa. Eilen Torniossa keskustan Tuomo Heikkilä yllätti paikallaolijat ja 152 äänestäjäänsä ilmoittamalla loikkaavansa kokoomukseen. Edellisen valtuuston puheenjohtaja, ex-kansanedustaja ja euroedustaja, niinikään keskustalainen Seppo Pelttari puolestaan kertoi kokouksen jälkeen jättävänsä valtuuston kokonaan. Vaaleissa 181 ääntä saanut Pelttari pettyi siihen, että ei saanut jatkaa valtuuston puheenjohtajana.

"Tympeä tapa panna panna mies kävelemään. Jättää paskan maun suuhun", kommentoi Pelttari (LK:n, rek) mukaan. Pelttarin tapauksessa ikä ja 20 vuoden toiminta valtuutettuna ovat juridisesti hyväksyttävä syy eroon. Mutta mitähän vaalikarja mahtaa Pelttarin ratkaisusta ajatella ja millainen jälkimaku suussaan?

24.1.2005
Jos lauseenjäsennys ei enää kuulu äidinkielen opetussuunnitelmiin, ainakin ammattimaisesti kieltä käyttävien soisi perehtyvän asiaan omalla ajallaan. Ei ehkä tarvitsisi tuhkatiheään törmäillä tämäntapaisiin kökköihin: "Tapparankin maaleista kaksi syntyivät ylivoimalla." (STT)

23.1.2005
Rovaniemen jääkiekkoilu on saanut uudenlaista tuulta purjeisiinsa. RoKi johtaa ylivoimaisesti Suomi-sarjan pohjoislohkoa ja on saamassa kotiedun kevään pudotuspeleihin. En jaksa uskoa pitkän tähtäimen tavoitteeksi asetetun Mestikseen nousun toteutuvan vielä tämän kauden päätteeksi, mutta ei se aivan mahdotontakaan ole.

RoKin ongelmana on kovien pelien vähyys. Kevään ratkaisupeleissä vastaan tulee hieman eritasoisia joukkueita kuin runkosarjassa. Esimerkiksi vanha kiistakumppani, perinteikäs EtPo joutui eilen kotihallissaan nöyrtymään numeroin 1-11! Näin siitä huolimatta, että RoKilta puuttui kaksi tärkeää pelaajaa.

Rovaniemeä ei pidetä jääkiekkoilun osaamiskeskuksena. Esimerkiksi juniorikiekkoilun tasolla mitattuna kyläjoukkueeksi haukutun EtPon meriitit ovat selkeästi paremmat. Mutta läänin pääkaupunki tarjoaa kiekkoilijoille loistavat peli- ja harjoitteluolosuhteet. Erityisen hyvä vaihtoehto Rovaniemi on sellaisille nuorille kiekkoilijoille, jotka haluavat pelaamisen lisäksi opiskella.

22.1.2005
Rovaniemen kaupunginvaltuusto teki aikanaan päätöksen Lappi Areenan rakentamisesta siinä uskossa, että täysimääräinen tuki menetetään, ellei päätöstä tehdä tässä ja nyt. Myöhemmin paljastui, että todellista kiirettä ei ollut. Jälkipyykki kunnallisten päättäjien vedätyksestä on edelleen pesemättä, mutta se ei näytä haittaavan jalkapallostadionin puuhamiehiä.

Kolmen miljoonan euron kenttäremonttia on suunniteltu kaikessa hiljaisuudessa. Töihin haluttaisiin päästä jo loppukesän aikana. Tarvittavat päätökset kuitenkin puuttuvat. Tälläkin kertaa hanketta yritetään vauhdittaa ulkopuolelta tulevilla paineilla: Veikkausliigan antama siirtymäaika sallii pelaamisen nykyisellä Keskuskentällä enää tulevalla kaudella.

Rovaniemien yhdistyminen ei ollut tiedossa, kun liiga määräsi siirtymäajan. Nyt on ja samalla hyvät perusteet vuoden aikalisään. Sen aikana valmisteltaisiin vähintään kaksi vaihtoehtoista suunnitelmaa, joista yhdistyneen Rovaniemen ensi syksynä valittava valtuusto ensi töikseen tekisi päätöksen. Näin toimien kunnallinen demokratia pääsisi arvoonsa ja ikäviltä jälkipuheilta vältyttäisiin.

21.1.2005
Tervolan seurakuntapastori Juha Muukkonen ponkaisi näyttävästi yli valtakunnallisen uutiskynnyksen kehottamalla synnin poluille hairahtunutta piispaa parannuksentekoon. Piispa puolestaan antoi naispappeutta vastustavalle Muukkoselle vakavan varoituksen.

Pastori Muukkosen ajatuksiin naisen asemasta seurakunnassa ja vähän muuallakin on mahdollista perehtyä nettisivuilla. Tässä pieni asiayhteydestään irrotettu maistiainen tekstistä, jonka otsikkona on Mies ja nainen:

"Naiset puolestaan ovat suurin joukoin nousseet kapinaan Jumalan antamaa alamaisuuden tehtävää vastaan."

20.1.2005
Rehtori Esko Riepula on närkästynyt Turun yliopistossa tehdystä yliopistojen tuloksellisuusselvityksestä, jonka mukaan Lapin yliopisto sijoittuu 20 vertailussa mukana olleen joukossa sijaluvulle 9. "Tällaiset koulutussosiologit, kuten Kivinen ja kumppanit, eivät nosta akateemisen tutkimuksen ja Turun yliopiston mainetta millään tavalla", kommentoi Riepula Lapin Kansan mukaan.

Itse selvityksestä Riepula toteaa, että "yliopisto, jolla ei ole lääketieteellistä tiedekuntaa ei voi pärjätä ollenkaan". Riepulan väite ei pidä paikkaansa. Lääketieteellisen tiedekunnan puuttumisesta huolimatta Jyväskylän yliopisto rankattiin kärkisijoille. Asiaa selventävä kiihkoton uutisteksti löytyy Turun Sanomista.

19.1.2005
STT:n välittämä Reutersin uutinen Viron karhujen olemattomaksi jäävästä talviunesta kertoo paitsi ennätyksellisen lauhan talven vaikutuksista luonnossa, myös karhuun liittyvistä mielikuvista. Suurpeto, mutta samaan aikaan hellyttävä symppis: "Paikallislehdet ja metsästäjät ovat kertoneet, että eri puolilla Viroa nallet porhaltavat nyt metsissä."

18.1.2005
HS:n viikkoliitteen kolumnisteista suosikkini on Tuomas Nevanlinna, viisas henkilö joka silti kirjoittaa ymmärrettävästi ja konstailematta. Nevanlinna on pohjimmiltaan melkoinen vastarannankiiski, mutta tyylikkäällä tavalla. Samaa ei voi sanoa palstaa vuorollaan täyttävästä Anna-Stina Nykäsestä.

Nykänen ruotii ihmisiä suhteessa Aasian katastrofiin: näitä ääneen ulvovia kynttilänsytyttäjiä tai silmät kiiluen katastrofiuutisia vahtaavia. Saamme myös lukea, että ministeri Mönkäreen golfmatka tuntui moukkamaiselta. Vääräoppinen psykologi iljetti Nykästä ja muuan yleisönosastokirjoittaja suorastaan raivostutti. "Ja muija oli vielä titteliltään joku viestintäkonsultti!"

Näin kirjoittaa siis "joku muija" Anna-Stina Nykänen. Titteliä ei mainita.

17.1.2005
Altaposten välittää merkittävän tähtitieteellisen uutisen, joka ei liity Saturnukseen: Kautokeinossa on nähty aurinko! Vain kaamoksen kokenut ymmärtää, kuinka merkittävästä asiasta on kysymys.

16.1.2005
Tekniikka on herkkä, kahteen suuntaan kehittyvä taitolaji. En voi olla ihailematta neropatteja, jotka onnistuvat lähettämään kameran Saturnuksen kuuhun ja saamaan kuvia paluupostissa kuin on-line kuvavalmistamosta.

Esimerkiksi siitä toisensuuntaisesta kehityksestä sopii 1800-luvun lopulla keksitty vetoketju. Nyt reilut sata vuotta myöhemmin tapaa yhä harvemmin luotettavia ja käytössä kestäviä vetoketjuja. Kuukausi sitten hankkimani untuvatakin vetoketju aukeilee omia aikojaan. Edellinen takki meni vaihtoon osin samasta syystä - palveltuaan sitä ennen kunniakkaasti kolme vuotta.

15.1.2005
Hiihtokausi on edelleen avaamatta. Syyt ovat suurelta osin tekosyitä: esimerkiksi tänään pakkasta on aivan liikaa, peräti 25. Lukema on tälle talvelle poikkeuksellinen. Lauhoina päivinä on yleensä ollut kova tuuli tai ainakin vettä jäällä.

Suomalaispelaaja näyttää päässeen uutisotsikoihin Ruotsissa. Hän oli törpötellyt bussissa vieraspelistä palatessa, loikannut perillä bussin tyhjennyttyä puikkoihin ja ajanut hallin seinään. Aftonbladet jättää häveliäästi kertomatta pelaajan nimen, mutta Ilta-Sanomien mukaan kyseessä on Malmön NHL-maalivahti Pasi Nurminen.

14.1.2005
Keskeinen osa hienon kirjastolaitoksemme perinteitä on hyvin varustettu lehtilukusali. Eilen vanhat lehdet kiinnostivat kuitenkin uusia enemmän: pyysin katseltavakseni Suomen Kuvalehdet vuodelta 1929. Vaikuttava luku- ja katseluelämys! Lappi oli hyvin esillä, varsinkin Petsamo monen reportaasin voimalla. Sakari Pälsi otsikoi omansa: Kalanmaksaöljyä - Petsamon voita. Vuoden uutistapaus oli syyskuun alun murhenäytelmä Näsijärvellä, höyrylaiva Kurun uppoaminen.

Automainosten paljous yllätti, niiden osuus kaikesta mainonnasta oli suurempi kuin tällä hetkellä. Ja tarjolla pelkästään (Paavo Nurmen suosittelemaa Citroenia lukuun ottamatta) toinen toistaan upeampia amerikanrautoja! Myös moottoripyörät olivat esillä, esimerkiksi legendaarinen Harley-Davidson hieman yllättävässä ympäristössä.

13.1.2005
Tarkoitukseni oli käväistä tarkistamassa Kalevan sivuilla päivän Pohjois-Suomea koskevat uutisotsikot, mutta jouduinkin keskelle tieteellistä väittelyä. Aiheena on Karijoen Susiluola, joka Museoviraston tutkimusten ja tulkintojen mukaan on pohjoismaiden vanhin tunnettu ihmisen asuinpaikka. Arkeologit eivät kuitenkaan ole tulkinnoista yksimielisiä.

Tieteen päivillä oli tarkoitus väitellä aiheesta, mutta Museovirastosta ei löytynyt pätevää tai sopivaa henkilöä puolustamaan sen edustamaa näkemystä. Susiluolaan liittyviä kiistoja käsitellään perusteellisemmin Tieteessä tapahtuu -lehden artikkelissa.

12.1.2005
Sydäntalvella on kummallista lukea uutinen, jossa sanotaan jäiden ohentuvan vauhdilla Lapissa. Vakuudeksi kerrotaan, että latukoneet ovat pudonneet jäiden läpi Levillä ja Oloksella, Pellossa pyöräkuormaaja.

Kelkkailijoita on hukkunut pelkästään Lapissa useita. Sukeltajat löysivät pitkään kestäneiden etsintöjen jälkeen toisenkin Utsjoen Pulmankijärvellä sulaan ajaneista kelkkailijoista. Norjan puolella etsittiin railoon ajanutta nuorukaista.

11.1.2005
Timo Helle pöyhäisee Suomen Luonto -lehden uusimman numeron kolumnissaan Suomen harjoittamaa petopolitiikkaa, joka on aivan aiheesta joutunut EU:n erityisen tarkkailun kohteeksi. Susi ei meillä kuulu varsinaisten metsästettävien lajien joukkoon, mutta maa- ja metsätalousministeriö myöntää hakemuksesta riistanhoitopiireille kaatolupia ns. ongelmasusien poistamista varten. Kriteerejä ovat suden aiheuttamat huomattavat taloudelliset vahingot ja/tai uhka yleiselle turvallisuudelle.

Kainuussa marraskuussa ammuttu pantasusi Igor puolisoineen johti laumaa, joka oli tunnettu matalasta profiilistaan. Vuoden aikana Igorin laumaa on epäilty yhden, läpi vuoden irrallaan pidetyn koiran häviämisestä. Sopii myös kysyä, millaista uhkaa kyseinen lauma aiheutti yleiselle turvallisuudelle.

10.1.2005
Olavi Hoikka kertoo eilisessä Lapin Kansassa, että formularatojen valtias Michael Schumacher oli vähällä menettää ajokorttinsa hurjasteltuaan reilua ylinopeutta. Huvilalleen joulua viettämään kiirehtineellä Schumilla oli vauhtia 115 km/t tieosuudella, missä nopeusrajoitus oli norjalaiseen tapaan 80 km/t. Kilometri lisää, niin kortti olisi lähtenyt. Nyt seurauksena oli miljonäärin rahoissa naurettava 6000 kruunun sakko.

9.1.2005
Suomi näyttää säästyneen pelätyn talvimyrskyn pahimmalta raivolta, mutta länsinaapurissa liikenne joutui totaaliseen kaaokseen eikä kuolonuhreiltakaan vältytty. Malmössä erotuomari keskeytti Elitserienin jääkiekko-ottelun, kun hallin katto uhkasi pudota pelaajien niskaan.

8.1.2005
Kaverini vihjeestä kuuntelin eilen radio ykköseltä ohjelman, jossa kaksi jyväskyläläistä valokuvaajaa taustoitti entiseen kotikaupunkiini liittyviä kuviaan. Jussi Jäppinen huomautti Jyväsjärven rantojen rakentamisen jakavan mielipiteitä hyvinkin jyrkästi sen mukaan, onko arvion esittäjällä asiaan historiallista perspektiiviä.

Itse muistan ajat, jolloin Jyväsjärvi oli haiseva jäteallas ja kaupungin häpeäpilkku. Tällä hetkellä järven rantoja kävelee mielikseen ja jos siltä tuntuu, välillä voi pulahtaa uimaan. Samalla kun onnittelen jyväskyläläisiä järvensä pelastamisesta, toivon hartaasti että Tuomiojärven rantoja ei nykyistä enempää rakennettaisi eikä asutettaisi.

7.1.2005
Lapin käräjäoikeus tuomitsi kolmen vuoden ehdottoman vankeusrangaistuksen kittiläläismiehelle, joka oli ampunut hirvikiväärillä "poliisin suuntaan". Syyttäjä vaati tuomiota murhan yrityksestä, mutta käräjäoikeus oli eri mieltä. Perustelu on mielenkiintoinen.

Käräjäoikeuden mielestä ampuja ei ollut voinut nähdä kenttäjohtajaa, sillä hän oli liki sokea. Hän erotti ainoastaan valot päällä taempana olleen poliisiauton ja ampui kohti valoja.

6.1.2005
Monenlaisista nollatutkimuksista turhimpiin kuuluu väitöskirja, jossa tutkittiin inhimillisen suorituskyvyn rajoja jalkapallon paitsiotilanteen näkemisessä ja nähdyn tulkitsemisessa. Lopputulos oli, että virheitä sattuu.

Jalkapallossahan ei suostuta tarkistamaan videolta edes sitä, onko pallo käynyt maalissa vai ei. Englannissa kohistaan tapauksesta, jossa pallo kävi metrin verran ManU:n maaliviivan huonommalla puolella. Kaikkien ihmeeksi tuomari ei kuitenkaan hyväksynyt maalia.

Jääkiekossa videoita käytetään, mutta riitoja silti syntyy. Miljoonat tv-katsojat näkivät kiekon käyneen Ruotsin maalissa vuoden 2003 mm-kisojen loppuottelun jatkoajalla. Vain ruotsalaisten mielestä tilanteessa oli jotain epäselvää.

5.1.2005
Kittilässä laskeutumisen yhteydessä vaurioituneen Tupolevin näköisiä koneita on viime päivinä suhissut myös Rovaniemen ilmatilassa, sen sijaan aiempina vuosina nähdyt nelimoottoriset mallit ovat puuttuneet. Maallikko erottaa itäistä alkuperää olevat koneet helposti niiden jälkeensä jättämästä mustasta pakokaasuvanasta.

4.1.2005
Rovaniemen uudet valtuutetut ovat tehneet selkoa vaalirahoituksestaan. Totutusti eniten rahaa mainontaan löytyi kokoomuspoliitikoilta, valituksi tulleiden keskiarvo n. 1300 euroa. Toiseksi kiilanneiden keskustalaisten keskiarvo oli puolet tästä, 685€. Vähiten rahaa mainontaan käyttivät vihreät (308€).

Henkilötasolla haitari on vieläkin leveämpi. Keulilla kokoomuksen Jari Vilen (4640€) ja hännillä vihreiden Antti Brunni (20€). Tiedot Lapin Kansasta (rek).

3.1.2005
En yleensä lue uutisia moottorikelkkakilpailuista, mutta tällä kertaa oli vähän pakko. Mitä tarkoittaa neljän palstan otsikko aamun Lapin Kansassa: "Rautakoura kesytti nelarin".

Rautakoura on ruotsalainen Fredrik Granberg, joka "teki kelkkailuhistoriaa" ajamalla 800-kuutioisten kaksitahtisten joukossa nelitahtisella 1000-kuutioisella Jammulla.

2.1.2005
Janne Ahonen hallitsee mäkihyppyä yhtä suvereenisti kuin Matti Nykänen parhaimmillaan. Ylipitkät hypyt ja niihin liittyvät terveysriskit ovat luku sinänsä, mutta tilanne on ongelmallinen myös urheilullisesti: arvostelutuomarit sakottavat tasajalka-alastulosta. Puolella teholla hyppääminen ja varmistelu olisi Ahosen tapauksessa järkevää, mutta täysin huippu-urheilun idean vastaista.

1.1.2005
Maailmankuvan avartajana televisio on lyömätön. Eilen nähty australialaiselokuva opetti, että pimeän ajan retken kohokohdaksi ei riitä pelkkä tuleen tuijottaminen. Lisäksi tarvitaan itse hankittua lihaa ja paristokäyttöinen varras. Pidetäänpä mielessä.