Havaintoja Lapista
ja lappilaisesta
elämänmenosta



31.12.2003
Lapin Kansassa pohdiskellaan, mitä kaikkea joulupukin pitää sietää pitkästä jonotuksesta ärsyyntyneiltä asiakkailtaan. Saako hän poistaa sylistään huonosti käyttäytyvän pikkulapsen? Siis siinäkin tapauksessa, että lapsen äiti väittää olevansa Kreikan oikeusministerin serkku?

30.12.2003
Kelkkailukausi on käynnistynyt toden teolla - samoin jokatalvinen keskustelu häirikkökelkkailijoiden edesottamuksista ja oikeuksista. Esimerkiksi tämä argumentti on kuultu ennenkin: "Jaa, mites sinne reitille muuten pääsee pihasta ku pyörä- ja autoteitä pitkin? Äläkäähän stressatko joutavista."

29.12.2003
Eilinen Suomen ja Tsekin peli nuorten mm-kisoissa tarjosi vauhtia ja vaarallisia tilanteita, ihan kirjaimellisestikin. Lennart Petrellin taklaus jakaa kiekkoväen mielipiteitä Jatkoajan keskustelussa. Selvä enemmistö pitää taklausta törkeänä, kourallinen "kovan" pelin kannattajia on innoissaan näkemästään. Tuomarin tulkinta tilanteesta oli 5 minuutin jäähy ja suihkukomennus.

Joukkueen lääkärin tehtävänä on kertoa pelaajille, millaisia seurauksia päähän kohdistuvalla taklauksella voi pahimmillaan olla. Eilen kyseessä ei ollut nopea vaistonvarainen reaktio, vaan suoritusta edelsi kymmenen metrin kiihdytys. Sen aikana ehtii ajattelemaan yhtä ja toista.

28.12.2003
Satama oli suljettu kovan tuulen takia, joten Pietari jäi näkemättä. Mutta ruoka oli hyvää ja pysyi laivan keikkumisesta huolimatta sisällä. Aivan mönkään ei mennyt matkan ajoituskaan: jouluaattoaamuna Helsinki näyttäytyi uskomattoman kauniina.

23.12.2003
Ylä-Lapin metsä- ja porotalouden reviirikiistoja selvitellään ja sovitellaan nyt ministeriön johdolla. Metsähallitus pidättyy toistaiseksi hakkuista kiistanalaisissa kohteissa ja ottaa uuteen käsittelyyn v.2000 valmistuneen luonnonvarasuunnitelman. Positiivista on pyrkimys ratkoa ongelmia kotimaisin voimin. Esimerkiksi Suomen luonnonsuojeluliitto vaatii kannanotossaan, "että Ylä-Lapin ristiriidat ratkaistaan poliittisesti, ei markkinoiden kautta, ja alueen elinkeinot turvaten."

Greenpeace sen sijaan jatkaa valitsemallaan linjalla. Boikottirintamaan on tällä kertaa höynäytetty Saksan posti ja sille kirjekuoria valmistava Herlitz. STT:n välittämän kaikkia luonnonystäviä sykähdyttävän ilouutisen mukaan kirjekuoritehdas ei ole "puoleen vuoteen ostanut Suomen trooppisista metsistä valmistettua paperia".

Stora-Enson Dusseldorfissa toimiva ympäristöjohtaja Jussi Koch ei suostu arvailemaan, miksi Saksan posti luottaa asiassa enemmän Greenpeaceen kuin Stora-Ensoon. Sen sijaan hän kiteyttää osuvasti syyn Gp:n harjoittaman mielikuvakampanjoinnin hämmästyttävään tehoon: "Asiakkaan mielipide on meille tärkeä riippumatta siitä, mihin se perustuu."

22.12.2003
Pakkanen pysyttelee sinnikkäästi kolmenkymmenen vaiheilla. Kävelin Lippupalveluun vain todetakseni, että olivat lähteneet jo joululoman viettoon. Onneksi liput voi lunastaa aattona Stockmannilta. Myyvät pelkästään paketteina, mutta kohtuuhintaan: pakkopullana Tsekki-Ukraina, illan huippupelissä Suomi kohtaa Kanadan.

Meinasin paleltua. Vuosi sitten tarkeni paremmin, vaikka pakkasta oli kymmenen astetta enemmän. Tein pitkiä kävelylenkkejä uuden digikameran innoittamana. Kaupunki oli täynnä rastaita, tilhiä ja taviokuurnia.

21.12.2003
Kirjailija Sakari Kännö osallistuu Lapin Kansassa 19.12. julkaistussa mielipidekirjoituksessaan keskusteluun, jota on käyty kenraali K.M.Walleniuksen tekemisistä kolttain mailla v.1919. Viimeksi asiaa sivusi Matti Sverloff tuoreessa kirjassaan Suonjelin saamelaisten perintö.

Kännö kirjoittaa: "En ymmärrä, kuinka koltat, etunenässä nyt Matti Sverloff, laskevat julkisuuteen näin löysästi erilaisia versioita tiedoistaan." Mosku ja Wallenius eivät yhteisellä retkellään käyneet Hirvasjärvellä, missä nimeltä mainitun koltan hengiltä kiduttamisen sanotaan tapahtuneen, Kännö huomauttaa.

20.12.2003
Suomen ylivoimaisuus latisti Lappi Areenan eilisiltaisen kiekkotapahtuman. Loppunumerot 13-0 osoittavat yhtä paljon Itävallan heikkoutta kuin Suomen hyvyyttä. Kolme maalia viimeistellyt NHL-apu Sean Bergengeim palkittiin ottelun parhaana pelaajana; maaleista kaksi syntyi hivelevän kauniiden yksilösuoritusten päätteeksi.

Pelaajille iltapuhteesta jäänee mieleen Kalervo Kummolalle lahjoitettu poro, joka tilanteen juhlallisuutta ymmärtämättä teki tarpeensa jäälle levitetylle matolle.

19.12.2003
Lumen vähyys ei vielä huolestuta rovaniemeläistä moottorikelkkakauppiasta. LK:n haastattelema kauppias muistuttaa, että kelkkailukausi käynnistyy normaalistikin vasta joulun jälkeen. Kehitys kuuluu menevän siihen suuntaan, että urheilukelkkojen tehot kasvavat ja perhekelkoista tulee entistä monikäyttöisempiä: "Perheen yleiskelkka on sellainen, jolla juniori rällää, käydään pilkkireissut ja isäntä ajaa puita."
Emäntä istuu reessä haistelemassa pakokaasuja.

18.12.2003
Nuorten jääkiekkomaajoukkue valmistautuu vuodenvaihteessa pelattaviin MM-kotikisoihin Rovaniemellä. Leiripaikan valintaan vaikuttivat viime kevään kokemukset: ylimääräisestä mediapyörityksestä haluttiin päästä eroon. Pr-toimintaa ei silti ole kokonaan unohdettu. Ryhmä Pellon Kiekon juniorikiekkoilijoita pääsi maajoukkuepelaajien kanssa samaan kaukaloon.

Junnujen suurin ihmetyksen aihe oli Lapin Kansan mukaan se, että maajoukkueessa pelaavien ei tarvitse ostaa mailojaan! Itselleni uutta tietoa oli, että valmennusjohto seuraa tarkasti pelaajien menestymistä opinnoissaan.

17.12.2003
Digicameran vihjeen perusteella kävin saksalaisfirman sivuilla toteamassa, että Photoshopin täysversion voi ihan laillisesti saada 49 eurolla. Tästä uusimmasta ei sentään ole kysymys, vaan järjestysnumero on 6. En ole huomannut, että vastaavanlaisia alennusmyyntejä järjestettäisiin Suomessa. Minkähän takia?

16.12.2003
Viime sunnuntaina Ounasjoen rantaan tuohon alapuolelle ajoi pillit ulvoen kolme hälytysajoneuvoa: ambulanssi, pelastuslaitoksen sukellusyksikkö ja poliisi. Mitään sen kummallisempaa ei kuitenkaan näyttänyt tapahtuvan.

Tänään kuulin, että hälytyksen teki Arktikumin ulkomaalainen asiakas luultuaan jäällä kyykkineen pilkkimiehen olevan kiireellisen avun tarpeessa.

15.12.2003
Liikenteessä menehtyi viime vuoden aikana yhteensä 2 776 poroa, joista maksettiin poronomistajille korvauksia 770 000 euroa. Viime vuosina porokolarien määrä on ollut hienoisessa laskussa.

14.12.2003
Kävin pitkästä aikaa kirjastossa. Selailin tietokonelehtien, Jääkiekkolehden ja Suomen Kuvalehden uusimmat numerot. SK:n puheenvuoropalstalla oli tosiasioihin perustuva ja kiihkoton vastine lehden taannoiseen porojuttuun.

Ehkä kiinnostavinta luettavaa löysin kuitenkin Ivalossa kerran viikossa ilmestyvän paikallislehti Inarilaisen saatavilla olleiden numeroiden yleisönosastoista. Monet kirjoittajat olivat vetäneet herneen nenäänsä tavasta, jolla Siidassa järjestetyssä seminaarissa käsiteltiin metsästyksen lieveilmiöitä. Haluttiin muistuttaa, että kahdella jalalla liikkuvia metsäsikoja löytyy kaikista jahtiporukoista ja muualtakin kuin Inarista.

Aivan sattumalta uusimmassa Inarilaisessa kerrottiin Lapin käräjäoikeudessa tuomitusta ivalolaisesta miehestä, jollaisia paikkakunnan metsästäjät siis eivät yleensä ole. Mies ampui hirven rauhoitusaikana kelkkaa käyttäen ja luvattomalla aseella. Hirvenpyyntilupa mieheltä puuttui, samoin metsästyskortti ja kortin saantiin vaadittava metsästäjätutkinto. Myös hirvenammuntakoe oli suorittamatta.

13.12.2003
Oudonväriset Airbusit suhisevat Rovaniemen ilmatilassa. Lunta on vain nimeksi, mutta keskitalven matkailusesongin vetonauloja ovatkin napapiiri ja joulupukki.

12.12.2003
Syyskuussa Inarissa kivenkolosta löytyneen korukätkön ajoitus on täsmentynyt. Aamun Lapin Kansassa kerrotaan, että korujen alle asetetun tuohenkappaleen radiohiilianalyysi paljastaa kätkön tehdyksi vuosien 1160-1280 välisenä aikana. Aiempi vastaavien kätköjen perusteella tehty alustava arvio oli hieman varhaisempi.

11.12.2003
Matkustin Helsingin kautta Jyväskylään ja samaa reittiä takaisin. Kummassakin kaupungissa tapasin lähiomaisia ja seurasin jääkiekkoa. Katajanokalla vakuutin turhautuneille jäänmurtajille, että ainakin Perämerellä tositoimet alkanevat viimeistään tammikuussa.

Hartwall Areenalla pelattiin tiistaina liigan kärkiottelu Jokerit - Kärpät. Itse peli tyydytti, se oli hyvätasoinen ja jännittävä. Mutta kolme asiaa jäi kaivelemaan:

1. Alatason katsomo nousee liian loivasti. Eteen sattuva iso körmy peittää näkyvyyden tehokkaasti kuin elokuvissa. Ylätasolta näkyvyys on hyvä, mutta pelaajat toivottoman kaukana.

2. Minuuttitolkulla erien alkamisen jälkeen katsomoon valuvat herraseurueet häiritsevät merkittävästi meidän itse lippumme maksaneiden keskittymistä olennaiseen.

3. Illan muiden liigaotteluiden tilanteita seurattiin, mutta lopputuloksia ei kerrottu.

4.12.2003
Lapin maakuntamuseon uuden perusnäyttelyn avajaisia vietettiin eilen. Itse aion avautua tällä palstalla seuraavan kerran viikon kuluttua.

1.12.2003
Kuusamon Kiutakönkäällä heinäkuussa lähettimellä varustetut ja könkään yläpuolelle vapautetut 20 taimenta valitsivat kutupaikkansa Oulankajoelta tai kauempaa Avento- ja Savinajoelta. Kudun jälkeen 12 kalaa on jäänyt talvehtimaan Oulankajoen suvantoihin, ja niiden odotetaan palaavan keväällä Pääjärveen Venäjän puolelle.